Jaké podmínky buxus potřebuje


Nejlépe se mu bude dařit na slunném stanovišti, ovšem mimo dosah žhavého poledního slunce. Potřebuje ovšem zároveň dostatečně vlhkou půdu, avšak nikoli přemokřenou. Musíte ho tedy zalévat pravidelně, ale ne příliš vydatně. A to nejenom v létě, ale i v zimě a brzy na jaře. Samozřejmě jenom tehdy, když půda rozmrzne. Buxus není náročný na zeminu, lze ho zasadit  do běžné hlíny.


Správné hnojení

I když roste pomalu, na živiny je poměrně náročný. Dopřejte mu proto třikrát ročně organické hnojivo. A kdy buxus hnojit? Ideální jsou tyto termíny:

  • na přelomu března až dubna,
  • v červnu,
  • na konci července.


Pěstovat buxus můžeme i v květináči

Je třeba  myslet  na to, že  zalévání musí být častější. Necháte-li ho  celé léto na slunci bez zálivky, začne usychat. Na zimu doporučuji uskladnit  na  verandu s občasným  zalitím.. Nebo ho alespoň z části  zakrýt  organickou  hmotou, kterou máte na své zahradě.


Ochrana před zimními mrazy

Ve velmi chladných zimních měsících mohou tyto půvabné keře namrznout. Proto je doporučujeme na zimu překrýt světlou netkanou textilií. Ta je ochrání nejenom před mrazem, ale také před zimními větry, které mohou způsobit jejich vysychání, a tím leckdy nenávratně poškodí stálezelené listy zimostrázu. Pod tmavou textilií by se keře příliš přehřívaly, a to by jim rozhodně nesvědčilo. Důležitá je i výše zmíněná zálivka.



Tvarování buxusu provádějte správně

Stříhání buxusu rozhodně nelze dělat namátkově, jinak mu nikdy nedodáte onen kýžený ideální tvar. Mladé sazenice je třeba nechat v klidu nejméně půl roku od výsadby, jinak hrozí, že se neuchytí. Řez vzrostlých buxusů pak provádějte nanejvýš dvakrát ročně - brzy na jaře (v březnu) a podruhé přibližně v polovině léta. Řez  TOPIARU  se vždy vede tak, že se čerstvé přírůstky zkrátí asi o 1/3 délky. Získané odřezky je možné použít k množení.



Jak chránit buxus před škůdci

I když je tento keř velmi odolný, na predátory z hmyzí říše někdy nestačí. V současnosti ho ohrožuje jeden invazivní druh motýla z čeledi travaříkovitých (Crambidae). Můžete ho znát pod jménem zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) a jeho housenky dokážou v krátkém čase zlikvidovat i poměrně vzrostlé stromy. Proto je nutné občas zkontrolovat vnitřní prostor koruny, kde se housenky nejčastěji zdržují, a včas zasáhnout.

Je nutné vsadit na ten správný postřik na buxus, který si dokáže se zavíječem zimostrázovým hravě poradit. A jak funguje? Už během prvního dne po postřiku se housenky přestanou živit listy a po třech dnech zcela uhynou. Pokud se to nestane, postřik zopakujte. Z nabídky obchodů se vždy snažte volit vhodný biologický prostředek. Ten je bezpečný pro životní prostředí a zároveň nijak neohrozí jiný prospěšný hmyz (například včely).

Doporučujeme Lepinox Plus pro preventivní postřik, v případě že se již  housenky objeví  je lepší použít   AgroBio Karate.




Ušito v roce 2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!